czwartek, 12 grudnia 2013

Świąteczny pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy to nieodłączny element mojego świątecznego jadłospisu. Jem go jako smaczny i zdrowy dodatek do chleba lub zajadam jako przystawkę, na przykład z miksem sałat i odrobiną oliwy z oliwek. Jest smakowity zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zapewniam, że przypadnie Wam do gustu i będziecie go piec nie tylko w okresie świątecznym! :)


Na jedną foremkę potrzebujemy:
- 1kg pieczarek
- 200g suszonych grzybów* (ja użyłam podgrzybki)
- 2 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 3 bułki grahamki
- 4 jajka (najlepiej od kur z wolnego wybiegu)
- 2 łyżki śmietany 18%
- 3 łyżki mąki pełnoziarnistej
- 2 natki pietruszki
- 1 pęczek koperku 
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej 
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól 
- olej lub oliwa do smażenia

*Suszone grzyby sprawiają, że smak pasztetu jest bardziej aromatyczny, jednak gdy nie mamy w spiżarni suszonych grzybów, to możemy pominąć ten składnik.

Sposób przygotowania:
1. Suszone grzyby zalewamy wodą i gotujemy przez około godzinę.
2. Pieczarki obieramy lub bardzo dokładnie myjemy, kroimy na cztery. Czosnek i obieramy i kroimy w plasterki. Cebulę siekamy na kawałeczki.
3. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju wrzucamy cebulkę oraz czosnek. Gdy cebulka będzie już lekko zarumieniona, dodajemy pieczarki. Gdy pieczarki będą już lekko miękkie, doprawiamy całość solą i pieprzem. Dusimy aż do miękkości pieczarek. 
4.Odcedzamy przez sitko pieczarki i cebulkę, zachowując w miseczce smaczny wywar grzybowy. 
5. Pieczarki i cebulkę przekładamy z sitka z powrotem na patelnię, dodajemy porwaną kajzerkę my odrobinę nasiąkła. Ściągamy patelnię z ognia, cäłość studzimy. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
6.Miksujemy na gładką masę pieczarki, cebulkę, grahamki oraz odsączone suszone grzyby. Przed miksowaniem doprawiamy warzywa gałką, odrobiną soli oraz czarnym pieprzem.
7. W misce łączymy zmiksowaną masę z mąką, śmietaną, jajkami oraz około 80ml wywaru z pieczarek. Dodajemy pietruszkę i koperek, całośc dokładnie mieszamy.
8. Wyłożoną papierem do pieczenia foremkę do pasztetem wypełniamy masą grzybową. 
9. Pieczemy przez 60 min w trybie pieczenia z góry i z dołu, kolejne 30 min pieczemy wyłącznie od dołu.
10. Pasztet studzimy przez kilka godzin (przyjmie wtedy stałą konsystencję).


Sposób serwowania: pasztet świetne smakuje sam w sobie, możemy go jednak podawać jako zdrowe smarowidło do chleba lub z miksem świeżych sałat. Świetny zarówno na ciepło, jak i na zimno.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz