poniedziałek, 3 czerwca 2013

Zapiekane pomidory, faszerowane serem feta i świeżą pietruszką

Faszerowane pomidory nie raz, nie dwa, uratowały mi życie podczas wizyt miłych, lecz niespodziewanych gości. Wystarczała chwila, moment, by ciepłe i pyszne danie było już gotowe! Co więcej, serowy farsz jest na tyle sycący, że zapieczone pomidory wystarczy podać z miską sałaty z oliwą z oliwek, by podczas długich rozmów przy dobrym winie nie martwić się, że mili goście po chwili będą głodni…:) 


Potrzebne nam będzie:
- 8 w miarę dużych pomidorów
- 1 opakowanie sera typu feta
- natka pietruszki
- 2 cebule
- łyżeczka masła
- świeżo zmielony pieprz 

Do pracy! 
1. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
2. Cebulkę drobno kroimy i z odrobiną masełka oraz soli podsmażamy na złoty kolor na rozgrzanej patelni.
3. W tym czasie pomidory dokładnie myjemy i  delikatnie ścinamy górną część, by po nafaszerowaniu pomidora móc go ponownie przykryć.  Pomidory dokładnie  wydrążamy łyżeczką, miąższ odkładamy do oddzielnej miseczki (nazajutrz można z niego przygotować na przykład sos pomidorowy).
4. Fetę przekładamy do miski, dodajemy do niej zeszkloną cebulką oraz posiekaną drobno natkę pietruszki. Masę doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.
5. Faszerujemy pomidory masą serową, przykrywamy „kapelusikami”.
6. Pomidory pieczemy przez około 20-30* minut na blaszce wysmarowanej masłem lub na papierze do pieczenia.
7. Pomidory podajemy ciepłe, tuż po wyjęciu z piekarnika.

*czas pieczenia zależy od właściwości piekarnika – należy obserwować  pomidory, by skórka zaczęła się marszczyć, jednak by nie zaczęły się przypalać

Propozycja podania: faszerowane pomidory świetnie komponują się z mieszanką sałat polaną oliwą z oliwek i odrobiną octu balsamicznego oraz białym winem. Miłośnicy mięs obok sałaty mogą podać również kawałki pieczonego kurczaka lub plastry polędwicy z indyka. 

Możliwości modyfikacji dania: pietruszkę możemy wzbogacić świeżą bazylią lub wykorzystać tylko bazylię w przygotowywanym daniu. Jeżeli jesteśmy miłośnikami mozzarelli i sera pleśniowego, możemy je wymieszać z kawałkami fety - powstanie wtedy przyjemna mieszanka smaków, przypadnie do gustu każdemu koneserowi serów.



 

3 komentarze:

  1. Feta jest bardzo słona. Czy zatem konieczne jest jeszcze solenie cebulki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odrobina soli nadaje lepszy smak zeszklonej cebulce. Oczywiście nie możemy dodać jej zbyt dużo - zarówno z racji walorów zdrowotnych jak i smakowych. :)

      Usuń
  2. ja posoliłem i nie było zbyt słone.

    OdpowiedzUsuń